آخرین مطالب

مدیریت زمان چیست؟

مدیریت زمان چیست؟

مدیریت زمان چیست؟

به نظر می‌رسد هیچ‌وقت زمان کافی برای انجام کارهایمان در طول روز نداریم. بعضی افراد به شوخی می‌گویند که ای کاش هر روز به جای ۲۴ ساعت ۳۶ ساعته بود و ما زمان کافی برای انجام همه کارهایمان را داشتیم. اما از آنجایی که همه مردم در این کره خاکی تنها ۲۴ ساعت زمان در طول شبانه روز دارند، چگونه است که بعضی افراد در این زمان کارهای خیلی بیشتری نسبت به دیگران انجام می‌دهند؟ پاسخ در مدیریت زمان نهفته است.

تاریخ مملو از اهمیت دادن به زمان است همواره در طول تاریخ انسان‌هایی موفق بوده‌اند که به زمان اهمیت داده‌اند. بزرگان ما چه زیبا گفته‌اند که از امروز و فردا کردن بپرهیزیم زیرا که تنها امروز ازآن ما است. بر هر شخصی لازم است که اهمیت زمان را درک کند تا بتواند در تمام جنبه‌های زندگی خود موفق باشد. افرادی که زمان را هدر می‌دهند آنانی هستند که در شکل دادنِ هویتی مستقل به خود شکست می‌خورند.

مدیریت زمان فرایند سازماندهی و برنامه ریزیِ تخصیص زمان به فعالیت‌ها است به طوری که زمان مناسب برای انجام هر فعالیتی درنظر گرفته شود و بیشترین کار در کمترین زمان انجام شود. مدیریت زمان به معنای سخت کارکردن نیست بلکه به افراد اجازه می‌دهد که هوشمندانه‌تر کارهایشان را انجام دهند.

در مدیریت زمان کار‌ها اولویت بندی می‌شوند. باید تشخیص دهیم که انجام کدام فعالیت بیش‌ترین تغییر مثبت را ایجاد می‌کند. سپس زمان مناسب را به ترتیب اولویت به کارها اختصاص دهیم.

هنگامی که در حال خواندن این مطلب هستید شاید به ذهنتان خطور کند که چرا باید زمان ارزشمندم را با خواندن متنی در مورد مدیریت زمان هدر دهم وقتی که می‌توانم با انجام کار‌ها هم آنها را به اتمام برسانم و هم مدیریت زمان را در عمل یاد بگیرم. باید بگوییم که مدیریت زمان مهارتی است که یادگیری تکنیک‌های آن با کار عملی سال‌ها زمان می‌برد اما آگاهی از آنها و سپس استفاده از آنها در فعالیت‌های روزانه پیشرفت فوق‌العاده‌ای در انجام کارها به ارمغان خواهد آورد.

مدیریت زمان شامل موارد زیر است:

  • برنامه‌ریزی موثر: فعالیت‌های روزانه خود را از قبل برنامه‌ریزی کنید و یک لیست کار‌های روزانه تهیه کنید. کارها را به ترتیب اولویت لیست کنید و یک به یک آنها را انجام دهید. هرگز قبل از اتمام یک کار به سراغ کار بعدی نروید
  • تعیین اهداف: برای خود اهداف واقع بینانه و قابل دسترسی در نظر بگیرید فرد بی‌هدف مانند کاپیتان کشتی بدون مقصد و سرگردان است، پس مراقب باشید گم نشوید.
  • تعیین ضرب‌العجل برای انجام کارها: بیش‌ترین تلاش خود را به کار بگیرید تا کارها را در ضرب‌العجلی که تعیین کردید انجام دهید. یاد بگیرید که مسولیت کار‌ها را برعهده بگیرید و هیچ‌وقت اجازه ندهید دیگران به شما بگویند که «کاری را باید انجام دهید زیرا زمان انجام آن رو به اتمام است».
  • تخصیص زمان به تناسب فعالیت: عادت کنید که کارها را در زمان مناسب انجام دهید. به کارهای ساده، بیش از حد زمان اختصاص ندهید و سعی کنید آن‌ها را به آخر وقت که انرژی‌تان کمتر است موکول کنید. همچنین همیشه زمانی را برای استراحت در نظر بگیرید به هر حال انسان پویا است درست برخلاف ماشین، و در استراحت ممکن است خلاقیتی را شکوفا کند.
No Comments

Post A Comment